بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: خانم دکتر زهره عظیمی فر
معرفی اساتید و محققینخانم دکتر لطفاً فرمایشاتتان را از صحبت درمورد روند تحصیلیتان آغاز کنید.
**  بنام خدا. زهره عظیمی‌فر هستم. شیرازی هستم و دوره کارشناسی را نیز در دانشگاه شیراز در رشته مهندسی کامپیوتر شاخه سخت‌افزار که تنها شاخه رشته کامپیوتر بود گذراندم. سپس به کانادا رفتم و در دوره فوق لیسانس تحصیل کردم و پس از آن در دوره دکترا در رشته هوش مصنوعی با تخصص پردازش تصاویر یا Vision مشغول به تحصیل شدم و بعد از آن نیز به صورت تخصصی‌تردر شاخه Medical Imaging که زیر گروه شاخه Medical Bio Physic دانشگاه تورنتو بود ادامه تحصیل دادم؛ در نیمه‌های فوق دکترا بودم که دانشگاه شیراز به جدّیت از من خواست که برگردم و من هم دوره فوق دکترا را نیمه کاره رها کرده و به ایران برگشتم. دکترا را در دانشگاه واترلو Waterloo کانادا در نزدیکی شهر تورنتو و فوق دکترا را نیز در دانشگاه تورنتو  Torontoگذراندم. اسفند سال 1384 به دانشگاه شیراز برگشتم و در حال حاضر هم در سمت استادیاری در دانشگاه شیراز در بخش کامپیوتر به تدریس مشغولم.
لطفاً تخصصی‌تر در مورد فعالیتهایتان بفرمائید.
**  ما در دانشگاه شیراز دو گروه اساسی تحصیلات تکمیلی از گرایشهای کامپیوتر داشتیم که بعد از بازگشت من به دانشگاه، به اتفاق تعداد دیگری از همکاران سومین گروه را نیز راه‌اندازی کردیم. دو گروه اول یکی گروه نرم‌افزار و دیگری گرایش هوش مصنوعی است که نزدیک به دو دهه است در سطح تحصیلات تکمیلی در دانشگاه شیراز وجود دارد. بنده در همین گروه مشغول به کار شدم و بعد از آن هم موفق شدیم سومین گروه یعنی تحصیلات تکمیلی مهندسی پزشکی را راه‌اندازی کنیم. در هوش مصنوعی بنده در شاخه Computer Vision Pattern Recognition یعنی تشخیص الگو و بینایی ماشین کار میکنم و البته بعد ازاینکه گروه مهندسی پزشکی را راه‌اندازی کردیم بیشتر پروژه‌های Medical Imaging آنجا را هم دنبال میکنم.
اگر موافق هستید در مورد دانشگاه شیراز بیشتر صحبت کنیم. همانطور که اشاره فرمودید شما در این دانشگاه به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارید.
**  همانطوری که اشاره کردم قدمت تدریس گرایش هوش مصنوعی در این دانشگاه بسیار زیاد است. حدوداً دو دهه پیش دوره فوق لیسانس و یک دهه پیش دوره دکترا این گرایش که زیر گروه مهندسی کامپیوتر در دانشکده مهندسی است در دانشگاه شیراز راه‌اندازی شد. جناب آقای دکتر اقبالی، Vision را در گروه هوش مصنوعی دنبال میکردند که چند ماهی پس از ورود من ایشان بازنشست شده و به آمریکا بازگشتند و به خاطر زحمات ایشان و همکارانشان و پایه‌ریزی که در این بخش انجام شده بود ما به سرعت موفق شدیم که آزمایشگاه بینایی ماشین را راه‌اندازی کنیم و بسیاری از همکاران عزیزمان در دانشگاه‌های مختلف که از شاگردان جناب آقای دکتر اقبالی بودند نیز واقعاً ما را حمایت کردند و به دلیل همان پیش زمینه اولیه که اساتید قدیمی ما داده بودند ما موفق شدیم به سرعت رشد کنیم. تلاشهای سالهای گذشته جناب آقای دکتر اقبالی در شاخه Vision و اساتید دیگر ما مانند جناب آقای دکتر فاطمی و جناب آقای دکتر ذوالقدری در شاخه هوش مصنوعی باعث رشد سریع ما شد.
بنده 4 سال است که تخصص Computer Vision Pattern Recognition را دنبال میکنم و هم‌اکنون همکاران دیگری هم اضافه شده‌اند. من با حمایت دانشگاه شیراز موفق شدم آزمایشگاه را راه‌اندازی کنم؛ تاکنون حدوداً 16 دانشجو در سطح کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم‌اکنون خود بنده 3 دانشجوی دکترا دارم که در حال تحصیل در شاخه Vision هستند. خوشبختانه میتوانم اعلام کنم که گرچه ما در بخش کامپیوتر گرایشهای دیگر هوش مصنوعی را نیز داریم و حقیقتاً هم این گرایشها در دانشگاه شیراز با جدیت دنبال میشوند اما درصد قابل ملاحظه‌ای از گروه هوش مصنوعی را زیرگروه Vision به خود اختصاص داده.
به صورت جزئی‌تر بفرمائید که شما در قالب این گروه چه فعالیتهایی انجام داده‌اید ؟
**  معمولاً گروه‌های آموزشی با قسمت پژوهشی و تحقیقاتی خود محک میخورند و رزومه آنها مورد بررسی قرار میگیرد؛ حضور آنها در کنفرانسها و جوامع بین المللی و همچنین تعداد مقاله‌های چاپی در ژورنال‌ها ابزاری برای سنجیدن فعالیت گروه‌ها به حساب می‌آید. ما هم به این جریان توجه داشتیم اما مایل نبودیم که Quantity و Quality یکی فدای دیگری شوند، ما اصرار داشتیم همانند اساتید قدیمی‌مان کیفیت را بالا نگه داریم و با بالا نگه داشتن استانداردها و توقعاتی که جامعه بزرگ دانشگاه شیراز از ما داشت از سَمتی تلاش داشتیم که در کنفرانسهای داخلی و بین‌المللی هم شرکت کنیم و ما هم سعی کردیم موضوعات به‌روزی را برای آنها تعریف کنیم که در کنفرانسها مورد توجه قرار میگیرد. بعد از مدتی که دانشجویان مقالات خود را در کنفرانسها ارائه میدهند و نقطه نظراتی را از افراد مختلف دریافت میکنند و در مقالات خود اعمال میکنند، نسبت به چاپ ژورنال‌ها اقدام میکنند. من واقعاً خبر خوبی برای جامعه بینایی ماشین دارم که دانشگاه شیراز با جدّیت و با نگاه کوتاه مدت و بلند مدت حرکت میکند.
اگر قسمت دیگر معیار محک زدن را پروژه‌های کاربردی در نظر بگیریم میتوانم بگویم با وجود اینکه در حقیقت ما در دوران کودکی این گروه به سر میبریم اما پروژه‌های بسیار خوبی را قرارداد بسته و انجام داده‌ایم و تابحال چندصد میلیون تومان از همان محدوده شیراز به‌دست آورده‌ایم. پروژه OCR شهرداری شیراز را گروه CVPR (Computer Vision Pattern Recognition) ما انجام داد. شهرداری و پلیس راهور شیراز درخواست اجرای این پروژه را داشتند، ما آن را انجام دادیم و سریعاً به بهره‌برداری رسید. آزمایشگاه ما مشاور تعداد زیادی از پروژه‌های صنعتی و امنیتی مخصوصاً در مسئله ردیابی اجسام بوده است. پروژه دیگری با سازمان میراث فرهنگی داشتیم که مورد توجه چندین ارگان بزرگ کشور قرار گرفت ؛ از جمله فولاد مبارکه که پروژه‌ای را به ما پیشنهاد دادند. پروژۀ راهنمایی- نظارتی دیگری به ما پیشنهاد شد که در حال انجام آن هستیم و همچنین صنایع الکترونیک شیراز نیز پروژه‌هایی را به ما محول کردند. ما فعالیتهای خوبی داریم مخصوصاً در زمینه ردیابی انسان و Fusion که یکی از موارد بسیار حساس و مورد توجه در دنیاست. این هم از بحث فعالیتهای کاربردی ما که نشان میدهد ما بسیار به این نکته توجه داریم که در حدّ تئوری باقی نمانیم.
قسمت دیگر کارهای ما بحث خدمات و آموزش است که گروه CVPR در سطح دکترا آموزشهای لازم را به دانشجویان میدهد و درسهای Image Processing و Computer Vision و Advance این دو درس و همینطور درس اصلی که خود من آن را تدریس میکنم Inverse Problem که خیلی درس مهم و مورد توجهی است را ارائه میدهیم. جدا از بحث آموزش دانشجویان، جزوه‌‌هایی که خود من توانسته‌ام در این مدت جمع‌آوری کنم و آموزشهایی به دانشجویان دادم باعث شد که خود بچه‌های گروه علاقه‌مندی نشان دادند تا به سایر دانشجویان در سطح عمومی کارگاه‌هایی ارائه دهند؛ ما تا به‌حال 3 کارگاه آموزشی بینایی ماشین و پردازش تصویر با محوریتهای مختلف ارائه دادیم که هرسال در هفته تولد آزمایشگاه یکی از این کارگاه‌ها برگزار شده است. اولین کارگاه را در سطح دانشکده برگزار کردیم اما آخرین کارگاه با محوریت OCR در سطح شیراز بود که هم از سوی ارگانها و هم از سوی دانشجویان بسیار مورد توجه قرار گرفت و درخواست تخصصی‌تر برگزار شدن آن برای سال آینده را داشتند. به لطف خدا میتوانم اعلام کنم که دانشگاه شیراز هم در سطح علمی و هم با قیاس پروژه‌های کاربردی به این خودکفائی رسیده است. OCR پروسه هوش مصنوعی و Vision است که اگر خروجی آن را روی پلاک خودرو و یا Text معمولی نگذاریم ، میتوانیم آن را به رشته‌های دیگر هم ارائه دهیم و آنها هم وقتی که میخواهند داده‌های خود را در هر طیفی از امواج الکترو مغناطیس بدست بیاورند میتوانند کمی آن را جلو ببرند و برای بخش تخصصی‌تر و برای حل سئوالهای اولیه خود به ما مراجه کنند. به عبارتی فلسفه ارائه این کارگاهها این بود که بتوانیم بچه‌های دیگر را هم با این مقوله آشنا کنیم تا از اینکه اگر به جای سیگنال، تصویر برداشتند نترسند و ما حتی این پیام را به آنها دادیم که در خیلی از مسائل اگر به جای سیگنال، تصویر بردارند حل آن راحت‌تر خواهد بود. به خصوص دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و مخصوصاً مهندسی شیمی؛ چون مهندسی شیمی یکی از قطبهای نفت و پتروشیمی ایران است و در چند سال گذشته نیز محوریت پروژه‌های کاربردی به سمت نفت و اکتشاف نفت رفته است. ما چندین بازدید از پالایشگاهها و مراکز نفت خیز داشتیم که چندین پروژه برایشان تعریف کردیم و همانها باعث شدند که ما کارگاههایی برای دانشجویان برگزار کنیم. همانطور که دیدید الحمدلله ما از بُعد آموزشی هم فعال بوده‌ایم و تا به حال سعی کردیم در سطح استان و جنوب ایران آنچه وظیفه ماست انجام دهیم. تقریباً این 3 بُعد جز اهداف و وظایف دانشگاه بوده که توانسته‌ایم کارهایی را به ثمر برسانیم.
خدا را شکر که شما برای ما و جامعه علمی خوش خبر بودید. شما بخشی از این مسیر را با موفقیت طی کرده‌اید، چه پیشنهادی برای سایر دانشگاه‌ها دارید تا حرکت آنها را در این مسیر تسهیل کند ؟
**  ممنون از انرژی مثبتی که شما به ما میدهید؛ به هرحال پشت صحنه بسیار پیچیده‌ای وجود دارد. رسیدن به این اهداف قربانی‌هایی را خواهد گرفت : قربانی‌های ذهنی و فکری و زمانی که به هرحال ما باید آنها را بپردازیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم. من معتقدم که "جوینده یابنده است" ، ما این حمایتهای فکری را از طرف اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز داشتیم و با این تفکر آمدیم و در این جایگاه قرار گرفتیم. به نظر من در درجه اول باید مقداری سطح توقعات اولیه‌مان را پایین بیاوریم و نخواهیم یک شبه ره صد ساله را طی کنیم، البته گاهی اوقات این امر به وقوع میپیوندد ولی نباید هدف اولیه را اینگونه تعریف کرد. ایجاد انگیزه بین دانشجویان بسیار مهم است ، ما توانستیم با حداقل‌هایمان به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کنیم.
آیا پیشنهادی برای پیشبرد اهداف انجمن دارید ؟
** خوشبختانه وقتی به این کنفرانس آمدم دیدم که همکاران دانشگاه‌های دیگر هم کارهای بسیار خوبی را ارائه دادند و اولین پیامی که من برای دانشجویانم خواهم برد این است که در کشور خودمان به خودکفایی رسیده‌ایم و دانشمندان بسیار خوبی در کشورمان داریم و در سطحی هستیم که میتوانیم خیلی راحت در سطح بین‌المللی مخصوصاً در خاورمیانه سرویس دهیم. سرویس دادن هم فقط از این جهت نیست که مقاله چاپ کنیم –من مقاله را در اولویت دوم تحقیقاتم قرار میدهم- اولویت اول برای من این است که ایده‌ها را در سطح کشور خودمان بومی‌سازی کنیم. مثالی را عرض میکنم : چند ماه پیش جلسه‌ای با نیروی انتظامی داشتیم که نرم‌افزاری برای چهره‌نگاری را تست و یا خریداری کرده بودند، اما وقتی شخصی به عنوان شاکی مراجعه میکرد و اجزای صورت متهم را تشخیص میداد به علت اینکه Database این نرم‌افزار اروپایی بود چهره بلوند یک شخص اروپایی ظاهر میشد. اصلاح این مورد فقط نیاز به یک Database جایگزین دارد بعلاوه اینکه ما چهره را به سمت یک چهره ایرانی ببریم ؛ به نظر من انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر میتواند به راحتی پیشاهنگ انجام این کارها شود. نکته مهم‌تری که میخواستم به آن اشاره کنم اینکه واقعاً برای من باعث خوشحالی است که انجمنی اختصاصی‌تر در گروه برق و کامپیوتر به وجود آمده، از مسئولین این انجمن تشکر میکنم و حقیقتاً کارهایی که از آنها دیده‌ام جای تشکر دارد. پیشنهادی هم دارم : درست است که ما در حال حاضر در همین منطقه خاور میانه هم فقط به ایران فکر میکنیم ولی ایران هم خیلی بزرگ است و رفت و آمد همیشگی به تهران کار راحتی نیست؛ درخواست من این است که به ناحیه‌بندی بپردازند و مثلاً 4 نقطه را در ایران درنظر بگیرند، اگر تقسیم وظایف کنند و یا کل وظایف را در هر ناحیه‌ای جلو ببرند احتمالاً به نتیجه بهتری میرسیم. با این روش شاید نیازها زودتر پیدا شود، همه نیازهای ارگانها قطعاً در تهران تعریف نمیشود و با این روش میتوانیم سریعتر در ایران رشد کنیم. از طرفی دیگرهمین انجمن تخصصی بینایی ماشین هم نیاز به تخصصی‌تر شدن دارد و داشتن زیرگروه‌های تخصصی‌تر دارد. البته شاید قبلاً به این نکته فکر کرده باشند و شاید موانعی در راه انجام اینکار وجود داشته باشد اما اگر اینکار عملی باشد حداقل من میتوانم از دانشگاه شیراز قول همکاری بدهم و میتوانم همینجا اعلام کنم که دانشگاه شیراز میتواند جنوب ایران را پوشش دهد.
حتماً دوستان ما در انجمن پیشنهاد شما را مورد ارزیابی قرار خواهند داد ! عرض دیگری نیست. اگر نکته ناگفته‌ای مانده است بفرمائید.
پیامی که مایلم داشته باشم این است که من قدم در جای پای انسانهای بزرگی گذاشته‌ام. شاید بتوان گفت که آزمایشگاه از صفر به وجود آمد اما اساتید برجسته و فرهیختگان و فرزانگانی بودند - که هنوز هم ما در خدمت تعدادی از این عزیزان هستیم- که باعث شدند ما به این موفقیتها برسیم و من هیچگاه این نکته را فراموش نمیکنم. من واقعاً به خاطر موفقیتهایی که آنها به ما دادند خودم را مدیون این افراد میبینم و اعلام میکنم من از جایی آمدم که سایرین هم مثل من و یا بسیار بهتر از من در حال کار هستند و این نکته بسیار مهمی است.
از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید سپاسگزاریم و برای شما و همکارانتان در دانشگاه شیراز آرزوی موفقیت میکنیم.

شما میتوانید برای برقراری ارتباط با سرکار خانم دکتر عظیمی‌فر از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
 azimifar@cse.shirazu.ac.ir

تاریخ مصاحبه : 6 آبان 1389


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 5 مرداد ماه ، 1391 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمدحسن قاسمیان  [پنجشنبه، 8 تير ماه ، 1391]
 آقای دکتر هادی سلطانی زاده  [جمعه، 1 ارديبهشت ماه ، 1391]
 آقای دکتر شهریار برادران شکوهی  [جمعه، 14 بهمن ماه ، 1390]
 آقای دکتر سید امیر حسن منجمی  [شنبه، 17 دي ماه ، 1390]
 آقای دکتر جواد صدری  [شنبه، 19 شهريور ماه ، 1390]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4.30
تعداد آراء: 13


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.