بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر علیرضا علایی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفا خودتان را معرفی فرمایید:
**  به نام خدا و با تشکر از شما و انجمن ماشین بینائی و پردازش تصویر ایران که این فرصت را در اختیار بنده قرار دادید. بنده علیرضا علائی هستم ، تحصیلات دانشگاهی ام را در مهرماه سال 1369 در مقطع کارشناسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار آغاز کردم. تحصیلات تکمیلی ام را در مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر-هوش مصنوعی در دانشکده کامپیوتر دانشگاه میسور از کشورهندوستان ادامه داده و دوره دکترا را نیز در همان دانشکده و همان رشته در سال جاری به پایان رساندم. البته در فاصله زمانی بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 10 سال در صنعت خودرو مشغول به کار بودم که با توجه به علاقه و نیز شرایطی که برای ادامه تحصیل بوجود آمد راهی هندوستان شدم.
در این 3 مقطع تحقیقات شما بیشتر برروی چه زمینه‌هایی بوده است ؟
**  در مقطع کارشناسی چون در رشته مهندسی نرم افزار مشغول به تحصیل بودم بیشتر برروی سیستمهای اتوماسیون اداری کار کردم که در ادامه این سیستم را تکمیل کرده و به صنعت ارائه کردیم که در برخی شرکتهای صنعتی نیز به کار گرفته شد. در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه بازشناسی حروف و ارقام فارسی و در دکترا برروی قطعه‌بندی‌کردن ((Segmentation و نیز شناخت دست‌نوشته‌های فارسی کارکردم.
علایق پژوهشی من بیشتر در زمینه تجزیه و تحلیل و کار روی متون دست‌نویس/تایپی فارسی و غیرفارسی تصویری و همچنین شناسایی و بازشناسی الگوها(Pattern Recognition) بوده است. آموزش و فراگیری ماشین (Machine Learning)، کار در زمینه استفاده از علائم زیستی انسان Biometrics)) برای شناخت انسان و نیز بازشناخت/بازبینی امضا / Verification) (Signature Recognition زمینه‌ هایی است که جدیداً در مورد آنها کار تحقیقاتی انجام می دهم.
اگر شخصی بخواهد در زمینه تحقیقات شما وارد شود و شروع به پژوهش کند چه توصیه‌ای میکنید ؟
**  کسانی که می خواهند در این زمینه های تحقیقاتی مخصوصا تحقیق در زمینه بازشناسی متون دستنویس تحقیقاتی  داشته باشند باید این زمینه تحقیقی جزء علایق شخصی آنها بوده و برای شروع باید مطالعات کیفی کاملی در این زمینه داشته باشند، مخصوصاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مطالعات باید دقیق‌تر و هدفمندتر باشد. این مطالعه‌ها به شخص کمک خواهد کرد تا راه آینده خود را در راستای هدف و علاقه شخصی اش به درستی انتخاب کند و در آن راه با موفقیت قدم بردارد. از همین جا از تمامی کسانی که مایل به تحقیق در این زمینه هستند دعوت می کنم اگر نیاز به مشاوره و یا کمک فکری دارند با بنده تماس بگیرند، خوشحال خواهم شد اگر بتوانم کمکی کنم.
ممنونم. راه ارتباطی شما در پایان مصاحبه ذکر خواهد شد.
شما به عنوان شخصی که در صنعت کار کردید رابطه صنعت را با دانشگاه چطور میبینید ؟ تحقیقاتی که در دانشگاه‌ها انجام میشود نمودی در صنعت دارد ؟
**  سوال بسیارخوبی پرسیدید ؛ من چون دو مقطع تحصیلی‌ام را در خارج از ایران گذرانده ام نمونه عینی این موضوع را در هندوستان به خوبی مشاهده کرده‌ام؛ در این کشور معمولا کارهایی که در سطوح کارشناسی ارشد و مخصوصاً دکترا انجام میشود توسط صنعتگرها در بخشهای دولتی و مخصوصا خصوصی حمایت مالی میشود، معمولاً دانشجویان دکترا و فوق دکترا را بصورت هدفمند حمایت مالی میکنند بدون هیچ چشمداشتی و این خیلی مهم است – یعنی این افراد را بورس میکنند بدون اینکه انتظار داشته باشند شما بعد از تحصیلات به همان میزان زمانی دوره بورس یا بیشتر برای آنها کار بکنید – بالطبع کارهای تحقیقاتی آنها در راستای پروژه‌هایی است که توسط دولت یا آن شرکتها انجام میشود و آنها از نتایج تحقیقات استفاده می کنند و این بازی برد-برد است.
درحال حاضر در ایران هم این جریان کمی بهبود یافته است و باتوجه به صحبتهایی که با برخی از دوستان داشتم بنظر میرسد که بعضی از شرکتها سرمایه‌گزاری هایی کرده‌اند و دولت هم تاحدی کمک کرده است و امیدوار هستم که این حرکتها عملیاتی‌تر شود. ذکر این نکته ضروری است که چون ممکن است محققان و پژوهشگران در دانشگاهها مشغول به فعالیت نباشند بنابراین دانشگاه‌های مادر و یا پژوهشگران میتوانند به مکانی مشخص و خاص (ترجیحاً مجازی) مراجعه کنند و قابلیتهای خود و زمینه های تحقیقاتی خود را معرفی و ثبت کنند. شرکتهای دولتی و خصوصی که به دنبال شخص یا گروهی با زمینه تحقیقاتی و توانایی خاص هستند با مراجعه به این محل می توانند فرد یا گروه موردنظر خود را بیابند؛ واگر هم شخص و گروهی که مورد نظر آنها بوده را یافت نکردند می توانند نیازهای خود را ثبت کنند و منتظر یافتن فرد و یا گروه مورد نظر باشند. این سیستم در خیلی از کشورها عملیاتی است. بنظر من لزومی ندارد که تمامی این ارتباطات از کانال دانشگاه‌ها باشد. تمامی این کوششها باید به اینجا بیانجامد که از نتایج تحقیقات انجام شده بخشهای صنعتی و در انتها مردم ما و جهان بیشتر منتفع شوند.
پس بهتر است بگوییم رابطه علم با صنعت !
**  بله، دانشگاه محیطی فیزیکی است که محققین تجمع بیشتری دارند ولی خیلی از افراد در مراکز تحقیقاتی دیگر یا کشوری دیگر و یا به صورت انفرادی مشغول به کار هستند. با توجه به عصر تکنولوژی ارتباطات این اطلاعات میتواند با دقت بالا ردوبدل شود و اینگونه نیازها به درستی پوشش داشته شوند.
ممنونم. شما مقاله‌ای در کنفرانس داشته‌اید؟
**  بله ! بنده مقاله‌ای در کنفرانس داشتم که بصورت شفاهی ارائه شد در این مقاله یک بانک داده متون دستنویس فارسی تصویری و نیزقطعه بندی آن به روشهای مختلف در سطح خطوط ارائه گردیده است.
نظر خود را در مورد کنفرانس بفرمائید.
       **  من از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان کنفرانس بسیار سپاسگزارم (چون خود من زمانی برگزارکننده کنفرانس بوده‌ام میدانم که چه زحمتی را متقبل شده‌اند) و به آنها خسته نباشید می گویم. فقط نکته‌ای که بنظر من مهم میرسد این است که باتوجه به اینکه مقالات انگلیسی قرار است در IEEE فهرست‌بندی شده و دراختیار عموم قرار داشته شود امیدوار هستم که در دوره های بعد دانشمندان و اساتیدی که زحمت داوری مقالات را برعهده دارند دقت بیشتری داشته و مقالات با کیفیت بهتر را برای ارائه و نیز چاپ انتخاب کنند تا به‌خاطر حضور معدودی از مقالات با کیفیتِ پایین‌ترسطح علمی کنفرانس خدشه‌دار نشده و سال به سال به کیفیت علمی این کنفرانس افزوده گردد. قطعاً همه ما انتظار داریم کنفرانس از نظر علمی سطح بالاتری پیداکند.
پیشنهادی داشتم که مایلم در مورد انجمن ذکر کنم.
حتماً. بفرمائید.
**  در بسیاری از انجمن‌ها در نقاط مختلف دنیا گزینه‌ای وجود دارد که افراد میتوانند با پرداخت مبلغی مشخص به صورت مادام‌العمر عضو آن انجمن باشند. بنظر من با این‌کار هم برای اساتید و اشخاصی که مشخص است مادام‌العمر در این زمینه فعالیت خواهند کرد امکان خوبی را فراهم خواهید کرد و هم این عضویت دائم برای انجمن تضمین شده است.
بار دیگر از وقتی که در اختیار بنده گذاشتید سپاسگزارم. از هیات مدیره انجمن هم بابت زحماتی که در زمینه ارتقای این شاخه از علم در ایران می کشند تشکر می کنم. در انتها نیزامیدوارم که بخش صنعت ما ارتباط تنگاتنگی با پژوهشگران داشته باشد و تمامی پژوهشگران ایرانی بتوانند یافته‌های علمی خودشان را در اختیار صنعت و و بالطبع مردم بگذارند.
قطعاً در این صورت نیروی تازه‌ای هم به دانشگاهیان و پژوهشگران دمیده خواهد شد. امیدواریم که این اتفاق سرعت بیشتری پیدا کند. برای شما آرزوی موفقیت داریم و سپاسگزاریم از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید.

شما می‌توانید برای برقراری ارتباط با جناب آقای دکتر علائی از پستهای الکترونیکی زیر استفاده نمایید:
alireza20alaei@gmail.com
alireza20alaei@yahoo.com

تاریخ مصاحبه : 26 آبان 1390کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 20 شهريور ماه ، 1392 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر حسین خسروی  [شنبه، 13 آبان ماه ، 1391]
 خانم دکتر زهره عظیمی فر  [پنجشنبه، 5 مرداد ماه ، 1391]
 آقای دکتر محمدحسن قاسمیان  [پنجشنبه، 8 تير ماه ، 1391]
 آقای دکتر هادی سلطانی زاده  [جمعه، 1 ارديبهشت ماه ، 1391]
 آقای دکتر شهریار برادران شکوهی  [جمعه، 14 بهمن ماه ، 1390]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 5


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.