بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر پدرام پیوندی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفا خودتان را معرفی کرده و کمی در مورد روند تحصیلتان و شغل فعلیتان توضیح بفرمایید.
** به نام خدا. من پدرام پیوندی هستم، دکترای تکنولوژی نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر. در حال حاضر هم هیئت علمی دانشگاه یزد هستم.
چه پژوهشهایی در حوزه ماشین بینایی و پردازش تصویر داشته اید؟
**  در ابتدا توضیح مختصری درباره کاربرد پردازش تصویر و بینایی ماشین در حوزه فعالیت خودم یعنی نساجی خدمت شما عرض می‌کنم: این کاربرد به 2 بخش تقسیم میشود، یکی بینایی ماشین است که کاربرد بسیار وسیعی در صنعت نساجی دارد. خروجی این صنعت پوشاک است و ارزیابی پوشاک هم عموما بصورت چشمی انجام میشود، شما لباسی را نگاه میکنید و سائیدگی ، پُرزدهی ، چروک شدن، آویزش وایرادات آن را با چشم ارزیابی میکنید. اکنون این استانداردها را بر اساس بینایی ماشین قرار داده اند یعنی بجای چشم انسان ماشین این ارزیابیها را انجام میدهد، حتی در خارج از ایران پا را از این فراتر گذاشته و فروشگاه‌هایی اقدام به نصب دوربینهای بینایی ماشین کرده اند؛ این دوربین تشخیص میدهد که مثلا پیراهنی که تن مشتری است با چه شلواری ست میشود و همخوانی دارد. این کاربرد بینایی ماشین در ارزیابی و کنترل کیفیت است.
بحث وسیع دیگر در صنعت نساجی بحث صنعت مجازی مخصوصا در زمینۀ بازی و Game است که مقالاتی هم در کنفرانس در این مورد ارائه شد. شما اگر کاراکترهای انیمیشن‌ها و بازیها را نگاه کنید از 10سال قبل در زمینه پوشش تفاوت چشمگیری داشته اند. در کارتونهای قدیمی لباس کاراکترها به بدنشان چسبیده بود و حرکتی مطابق با حرکت کاراکتر نداشت اما در چندسال اخیر بر روی حرکت لباس و به اصطلاح ِ افرادی که در حیطه نساجی کار میکنند "آویزش" بسیار کار شده است. آویزش دوحالت دینامیکی و استاتیکی دارد؛ حالت استاتیکی یعنی اینکه پارچه از جایی آویزان شده و تحت وزن خود حالتی را پیدا میکند، حالت دینامیکی هنگاهی است که فرد لباسی را بر تن کرده و حرکت میکند و بر اثر نیروهایی که از وزن خودش یا فشار باد و ... وارد میشود آن لباس تغییر شکل پیدا میکند. اگر بتوان این مورد را درست مدل‌سازی کرد شخصی که درحال تماشای انیمیشن است احساس میکند کاراکتر واقعی است. برای انجام بهینۀ مدل‌سازی پارچه هم باید خصوصیاتی همچون الیاف و نخ را دانست و درحال‌حاضر بسیار برروی این موضوع کار میشود.
عصر ارتباطات بازۀ وسیع دیگری را نیز در صنعت نساجی باز کرده؛ همانطور که شما میدانید امروزه در ایران هم ما از طریق اینترنت خریدهای متفاوتی داریم: خرید کتاب، محصولات فرهنگی و حتی ثبت نام همین کنفرانس اما مشکلی که درحال حاضر وجود دارد هیچکس حاضر نیست لباس خود را بصورت الکترونیکی بخرد چون شما قبل از خرید لباس آن را میپوشید و بعد اگر تصمیم گرفتید آن را میخرید. اما اگر شما فکر کنید که این لباس از کارخانه تا فروشگاهی شیک در مرکز شهر با چه افزایش قیمتی مواجه میشود و چه هزینه‌ای را به شما تحمیل میکند ممکن است ترغیب به خرید اینترنتی شوید. درحال حاضر برروی 2مورد در این بازه کار میشود : اول اینکه فرد در هنگام بازدید یک لباس در اینترنت همان احساس بازدید لباس در فروشگاه و همان احساس آویزش لباس در تن مانکن را داشته باشد. دوم اینکه همه ما دوست داریم آن لباس را در تن خودمان ببینیم و بپسندیم پس باید اندازۀ بدن ما آنجا باشد، بنابراین در مکانهایی خاص اسکنهایی لیزری و 3بعدی از شما تهیه میشود و اندازۀ بدن شما را مشخص میکند و آن را به صورت دیجیتالی بر روی فلش ذخیره می نماید . هنگامی که شما میخواهید بصورت الکترونیکی لباسی را بخرید فلش را به کامپیوتر متصل نموده و اندازۀ بدن شما وارد سیستم میشود، لباس برروی مدل بدن شما قرار میگیرد، و در موقعیتهای مختلف مثل ایستاده، نشسته وحتی در حال انجام حرکتهای مختلف می توانید نحوه قرار گیری لباس برروی مدل مجازی بدن خود مشاهده کنید و درنتیجه شما راحت‌تر تصمیم میگیرید. نکته کوچکی که در این بحث باقی مانده بحث زیردست است؛ بعید است شما لباسی را خریداری کنید بدون اینکه جنس آن را لمس کنید و درحال‌حاضر برروی این موضوع کار میشود که چگونه میتوان این حس را در اینترنت شبیه سازی کرد. پس 2 مشکل قبلی حل شده : لباسها از لحاظ آویزش بصورت واقعی نمایش داده میشوند، اندازه بدن درنظر گرفته میشود و اگر این مشکل سوم حل شود فاصلۀ بین تولیدکننده و مصرف‌کننده بسیار کوتاه خواهد شد.
اینها حوزه هایی هستند که من هم برروی آنها کار میکنم که هم در زمینه بینایی ماشین است و هم پردازش تصویر.
مبحث بسیار جالبی بود. ما تابحال در مصاحبه ها با شخصی روبرو نبوده‌ایم که درمورد پردازش تصویر در حیطه نساجی صحبت کند.
**  به این دلیل که در ایران افراد کمی در این زمینه درحال فعالیت هستند.
اتفاقا این سوال برای من هم ایجاد شد. شما چند بار در فرمایشاتتان اشاره کردید که به شدت برروی این مورد کار میشود؛ آیا این فعالیتها صرفاً در خارج از کشور است یا در ایران هم چنین تحقیقاتی انجام میگیرد؟
**  در زمینه virtual مثل e-shopping و در زمینه انیمیشن که در مورد آن صحبت کردیم در خارج از کشور کار زیادی انجام شده است اما در زمینه ارزیابی و کنترل کیفیت در ایران هم خیلی کارها انجام شده و پروژه‌های بسیار زیادی در مقطع کارشناسی ارشد و حتی دکترا داشته‌ایم که نتایج بسیار خوبی هم داشته‌اند. اگر بخواهم به چند نمونه اشاره کنم در زمینۀ ارزیابی چروک، تشخیص پُرزدهی و دسته بندی آن،ارزیابی کیس خوردگی دوخت، ارزیابی آویزش -که مقالۀ من هم در همین زمینه است- کارهای زیادی انجام گرفته.که تا کنون زمینه‌های کنترل کیفی بیشتر مورد توجه محققین ایرانی بوده است. در کل یکی از کاربردهایی که بینایی ماشین دارد در جاییست که انسان قادر به قضاوت نیست و یا قضاوت انسانی زمان زیادی را می‌طلبد. در صنعت نساجی هم همین کاربرد وجود دارد بخصوص در تولید منسوجات بی‌بافت. در حال حاضر بخش عظیمی از صنعت نساجی ما را منسوجات بی‌بافت تشکیل میدهند مانند ملحفه های یک بار مصرف داخل قطار، لباسهای یک بار مصرف، پوشش منسوجات بهداشتی و .. که تولیدات خیلی سریعی دارند و در یک دقیقه چند کیلومتر پارچه تولید میشود. اگر این پارچه ایرادی داشته باشد فرصت این نیست که فرد آن را ببیند و دستگاه را متوقف کند پس اینکار را به ماشینها محوّل کرده‌اند. کنترل کیفیت پارچه‌های گران‌قیمتی مثل پارچه فاستونی نیز به اینصورت است که پارچه از روی صفحه ای نورانی رد میشود و فردی با نگاه کردن به پارچه و دیدن ایراد، دستگاه را متوقف وایراد را جهت ارسال به بخش ترمیم علامت گذاری میکند اما قطعا آن شخص خسته میشود، گاهی حوصله ندارد و چیزی که لاجرم اتفاق می‌افتد این است که کار تکراری دقت شخص را پائین می‌آورد و همه اینها باعث میشود که برای جایگزینی ماشین به‌جای انسان تلاشها و تحقیقات زیادی صورت بگیرد.
نکته جالب اینکه در صنایع دیگر سیگنالهای پردازشی را میتوانند از سنسورهای دیگری مثل سنسور حرارت، صوتی و غیره بگیرند و پردازش کنند ولی در صنعت نساجی چیزی که ما واقعا با آن سروکار داریم و مبنای قضاوت ما تصویر است ، از این لحاظ قرابت زیادی است بین این حوزه صنعت، وپردازش تصویر و بینایی ماشین وجود دارد.
به عنوان آخرین سوال لطفا درمورد دانشگاه یزد بفرمائید که آیا کاری در این زمینه انجام میشود یا خیر؟
       **  البته دانشکده کامپیوتر بیشتر در زمینه پردازش تصویر به صورت کلی فعالیت دارد. اما کارهایی که توسط دانشجویان اینجانب در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در زمینه استفاده از پردازش تصویر در حوزه نساجی انجام گرفته و یا درحال انجام است شامل ارزیابی پرزدهی سطح پارچه، ارزیابی سایش سطحی پارچه، ارزیابی قطرنخ، ارزیابی پرز نخ، اندازه گیری ابعاد بدن با استفاده از تصاویر دوبعدی از سایه فرد، تشخیص نوع لباس ومیزان شباهت البسه به یکدیگر، تعین قطر الیاف نانو از روی تصاویر میکروسکوپ الکترونی و ارزیابی و طبقه بندی سطح سنگ‌شور در شلوار جین .
از شما سپاسگزاریم برای وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید. برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما می‌توانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر پیوندی را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
www.pedram-payvandy.com
و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
peivandi@yazduni.ac.ir

تاریخ مصاحبه : 25 آبان 1390کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمدرضا کرمی  [سه شنبه، 23 مهر ماه ، 1392]
 آقای دکتر علیرضا علایی  [چهارشنبه، 20 شهريور ماه ، 1392]
 آقای دکتر حسین خسروی  [شنبه، 13 آبان ماه ، 1391]
 خانم دکتر زهره عظیمی فر  [پنجشنبه، 5 مرداد ماه ، 1391]
 آقای دکتر محمدحسن قاسمیان  [پنجشنبه، 8 تير ماه ، 1391]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 5


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.