بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر فرزین یغمایی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید:
     **  به نام خدا. فرزین یغمایی هستم. مدرک کارشناسی کامپیوتر را از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناسی ارشد را در گرایش هوش مصنوعی از دانشگاه صنعتی شریف و دکترا را نیز از همین دانشگاه گرفته ام و درحال ‌حاضر نیز عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان هستم.
شما به طور مشخص در کدام شاخه علمی فعالیت میکنید ؟
     **  در تحقیقات هوش مصنوعی معمولا زمینه‌های متنوع و جالبی وجود دارد. یکی از زمینه‌هایی که بنده در آن مشغول فعالیت هستم حوزه پردازش تصویر است که با کنفرانس بینایی ماشین  نیز هماهنگی دارد و همچنین شاخه‌های دیگری مثل Data Mining و Text Mining یعنی داده‌کاوی و متن‌کاوی که شاید به فعالیتهای انجمن بینایی ماشین خیلی مرتبط نباشد. در حوزه پردازش تصویر در دوره ارشد و دکترا در زمینه نهان‌نگاری، WaterMarking و Steganography کار کرده ام که در آن برهه زمانی از جمله موضوعات به ‌روز محسوب می شد. هدف نهان نگاری کلا  مخفی‌کردن یک تصویر در تصویر دیگر است و کاربردهای مختلفی همانند اثبات مالکیت تصویر و تشخیص جعل در تصاویر دارد؛ مثلا من تصویری از صحنه‌ای بدیع و نادر تهیه کرده و آن را در وب گذاشته‌ام. دراین حالت سایرین میتوانند به‌راحتی آن را کپی کرده و به‌عنوان عکس خود منتشر کنند که ظاهرا در این حالت صاحب اصلی آن قابل تشخیص نخواهد بود! اما ما با تکنیکهای Water Marking میتوانیم این مشکل را حل کنیم، بدین‌صورت که چیزی را در تصویر مخفی میکنیم به‌نحوی که درحالت عادی قابل دیدن نبوده اما با ماشین و الگوریتمهای خاصی قابل تشخیص باشد. نتیجه اینکه اگر آن عکس بعضاً در یک دعوی حقوقی قرار بگیرد عکاس میتواند فرضاً با لوگویی که در تصویر مخفی کرده است ادعای خود را ثابت کند. درحال‌حاضر بطور معمول Water Mark های دیدنی(visible) را در وبلاگهای عادی میبینیم که روی عکس اسم وبلاگ را کاملا بزرگ مینویسند، این‌کار نه‌تنها باعث افت کیفیت تصویر میشود_ چون بخشی از آن را از دید پنهان میکند_، بلکه همانطور که گذاشتن آن بسیار راحت است، حذف آن هم با کمک نرم‌افزار به‌آسانی انجام میگیرد. این یکی از زمینه‌هایی است که بنده روی آن کار کرده‌ام.
یکی دیگر از زمینه‌های کاری بنده بحث مطالعه روی دستخط‌های فارسی است نظیرتشخیص حالتهای روحی مثل عجله و یا استرس در دستخط و مسائلی شبیه به این که میتواند در بحثهایی مثل تشخیص دستخط جعلی بسیار کاربردی باشد.
آیا این تکنیکها درحال‌حاضر مورد استفاده قرار میگیرد ؟
     **  بعضی مسائلی که ما برروی آن کار میکنیم در ایران مورد استفاده نیست اما در کشورهای دیگر وارد صنعت شده یا درحال واردشدن است. دانشگاه‌ها بنا بر رسالتشان بیشتر پژوهش‌محور هستند و قاعدتاً باید چند گام از صنعت جلو باشند یعنی ما درحال انجام کارهایی هستیم که بعضاً درحال‌حاضر کاربردی برای آن در ایران وجود ندارد اما در آینده بوجود خواهد آمد. البته در ایران نیز درحال‌حاضر پژوهشهایی وجود دارد که به کاربرد رسیده است همانند تشخیص پلاک خودرو، تشخیص سرعت ماشین و ... که شاید تا 10 یا 15 سال قبل تنها در دانشگاه‌ها مطرح بوده و راجع به آن بحث میشد اما درحال‌حاضر به‌راحتی از آن به راحتی استفاده میشود.
 مثال دیگر بحث استفاده از تصاویر گسترده Panorama برای زمانی است که زاویه دید محدود بوده و از ترکیب 2تصویر تصویری بزرگتر را بوجود می‌آوریم که زمانی بحث پژوهشی دور از ذهنی بود اما الان در بسیاری از گوشی‌های موبایل هم وجود داشته و به‌راحتی قابل استفاده است. در زمینه نهان‌نگاری و Water Marking که به آن اشاره کردم در برخی از پاسپورتها این تکنیک وجود دارد بنابراین شما نمیتوانید به راحتی جعلی آن را بسازید چون درهنگام عبور از دستگاه مخصوص جاهایی که شما مخدوش کرده‌اید و با چشم دیده نمیشود و یا مثلا مشخصات کارت دیگری را برداشته و اسم و شماره شناسنامه خودتان را پای آن بزنید باعث ایجاد ناهمگونی‌هایی میشود که به راحتی قابل تشخیص است.
 درحال‌حاضر نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ و تکنیکهای دیجیتالی کار را برای جعل بسیار راحت کرده‌اند و فرضاً در یک تصویر میبینیم دونفر دست هم را گرفته و درحال عبورند درحالیکه هیچیک از آن دو اصلا در آن مکان حضور نداشته‌اند. این موارد و مشکلات باعث میشود بیشتر به این مساله نیاز پیدا کنیم که بفهمیم این تصویر واقعی است و اگر ناهمگونی در آن وجود دارد متوجه آن بشویم. درحال‌حاضر در همین زمینه تکنیکهایی وجود دارد که اشاره به آن خالی از لطف نیست؛ مثلا عکسی میبینیم که چندنفر را درکنار هم نشان میدهد و ما قصد تشخیص اصلی یا جعلی بودن آن را داریم. یکی از راههای جالب تشخیص این است که انعکاس نور را در عنبیه افراد بررسی کرده و تشخیص میدهیم که آیا منبع نور انعکاس یافته در تمام چشمها از یک منبع است یا خیر.
اگر به بحث ایران برگردیم متاسفانه میبینیم که رابطه ما با صنعت چندان مطلوب نیست و نشان از آن دارد که بسیاری از اوقات صنعت به دانشگاه اعتماد ندارد. بارها به ما دانشگاهیان گفته‌اند که فقط کارهای مطالعاتی و تئوری میکنیم و به اصلاح خودشان دست به آچار نیستیم. البته این ممکن است در بخش‌هایی صاز جامعه دانشگاهی صدق کند ولی واقعیت این است که در بسیاری از کشورها اکثر پروژه‌ها از دل صنعت بلند میشود یعنی به‌دلیل وجود مشکلی در صنعت، آن را به دانشگاه منتقل کرده و دانشگاه مسوول حل آن است. صنعت بسیاری از هزینه‌ها و Grantهایی که اساتید برای خرج کردن دارند را در اختیار آنها میگذارد تا بتوانند مشکلات را حل کنند و متاسفانه این قسمت هنوز در ایران ضعیف است. اگر صنعت ما به جایی برسد که به دانشگاه اعتمادکرده و بداند هزینه ای که در آنجا خرج میکند نهایتا منجر به سودآوری می شود، بسیاری از پروژه‌ها به سمت صنعت رفته و دیگر تعریف پروژه‌ها تخیلی نبوده  و هدفمند میشوند.  البته این موضوع مستلزم داشتن صنعتی قوی و پویا نیز هست. متاسفانه صنعت ما در بعضی بخشها بواسطه کارهای مونتاژ پیش میرود و واحدهای تحقیق و توسعه و R&D آن شکل نگرفته است. صنعت پویا مطمئناً میتواند دانشگاه را با خود همراه کند.
البته پیرو فرمایش شما بخشی از تقصیر بر گردن اساتید و نظام آموزشی است و ما این مشکل را تقریبا در تمامی رشته‌ها داریم که دانشجویان در دانشگاه مطالبی یاد میگیرند اما بعد که وارد محیط کار میشوند میبینند دانسته‌هایشان کافی و گاها حتی مرتبط با کار عملی نیست.
     **  کاملاً درست است. این مشکل در دانشگاه‌ها هم وجود دارد؛ بعضا سرفصل‌ها به‌روز نیست، بسیاری از اساتید به کارهای پژوهشیِ صرف روی آورده و کارهای ساخت را انجام نمیدهند و همچنین بسیاری از دانشجویان به‌دلیل دردسرهای کارهای ساخت و هزینه‌بر بودن به سمت آن نمی‌روند که البته این مورد باتوجه به مشکلات تاحدی طبیعی است چون بنده به‌عنوان دانشجو میبینم با ارائه یک کار مطلالعاتی طی 2ماه فارغ‌التحصیل میشوم اما کار ساخت دستگاه 8 ماه وقت من را خواهد گرفت. مشکلاتی که در تعریف پروژه‌ها و شرایطی که در دانشگاه‌ها وجود دارد نیز این مسئله را دامن میزند. اگر هر دو نهاد دانشگاه و صنعت بتوانند پویایی خود را به‌دست بیاورند این ارتباط خودبخود و ناچاراً شکل گرفته و نیازمند تعریف پروسه‌های خاصی نیست. نقایصی که در هریک از این دو سیستم وجود دارد باعث میشود هریک کار خود را کرده و نگاهی به دیگری نداشته باشند. البته خوشبختانه به‌تازگی میبینیم که پروژه‌هایی از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی به سمت دانشگاه می‌آید که مثمرثمر خواهد بود.
واقعیت دیگری که گاهی باعث سوءتفاهم میشود این است که مبلغ هزینه شده در پژوهش به‌سرعت بازنمیگردد و نمی‌توان انتظار داشت که پس از صرف هزینه آن مشکل بلافاصله حل شود؛ به‌عنوان مثال در بحث OCR و تشخیص دستخط‌های فارسی کارهای بسیار زیادی طی چند دهه گذشته انجام شده، افراد متعددی برروی آن کار کرده‌اند و پروژه‌های بسیاری در سطح دکترا و کارشناسی‌ارشد برروی آن انجام گرفته اما هنوزمساله کاملا حل نشده چون مساله‌ای پیچیده است و نه تنها ما بلکه عرب‌زبانان که نوشتاری شبیه به ما دارند و حتی شرکتهای بزرگ تجاری نظیر مایکروسافت هم موفق به حل این مشکل نشده‌اند، یعنی گرچه پولهای زیادی هزینه شده اما هنوز به کاربرد نهایی نرسید‌ایم. نباید انتظار داشته باشیم که پس از هزینه بلافاصله مشکل حل شود چون اگر تا این حد حل مسائل ساده بود تااکنون تمامی مشکلات حل شده بود! بنظر می‌رسد این بازدهی درازمدت در فعالیتهای پژوهشی، افرادی که انتظار دستیابی سریع به نتیجه را دارند مایوس کرده و اینگونه  تصورمیکنند هزینه کردن برای پژوهش بی‌فایده است.
نکته مهم دیگر مدیریت پژوهش است تا کارهای موازی انجام نگیرد. پروژه‌ها باید به شکل مناسبی شکسته شوند تا محققین قسمتهای مختلف آن را انجام داده و نهایتا محصول خوبی به ثمر بنشیند. باید با مدیریت صحیح انرژی‌ها را برروی یک نقطه متمرکز کرد که قطعا بازدهی بهتری دارد.
ممنونم ار توضیحات شما. لطفا به عنوان سوال پایانی درمورد دانشگاه محل تدریس خود بفرمائید.
     **  دانشگاه سمنان در سال 86 رشته کارشناسی کامپیوتر و در سالهای 90 و 92 مقطع کارشناسی ارشد و دکترای هوش مصنوعی را باتوجه به پتانسیل خوب اعضاء هیات‌علمی راه‌اندازی کرده است. به طوری که این سه  مقطع درهوش مصنوعی در حال ‌حاضر فعال هستند.
همچنین ما در سال گذشته "کنفرانس بین‌المللی پردازش خط و زبان فارسی" را در دانشگاه سمنان برگزار کردیم. پیرو صحبتهای قبلی در این کنفرانس دید ما دقیقا نزدیک کردن کاربرد به بخش‌های پژوهشی بود. همانطور که میدانید یکی از دلایلی که اغلب صفحات وب در دنیای مجازی به زبان انگلیسی هستند وجود ابزارهای پردازشی قوی در زبان انگلیسی است. به‌عنوان نمونه شما در Google Translate به‌راحتی میتوانید یک مطلب چینی را به زبان انگلیسی ترجمه کنید یا نوشته تصویری را سریعا به متن آن تبدیل کنید. این ابزارهای پردازش قوی باعث میشود من اطلاعات و صفحات خود را به زبان انگلیسی منتشر کنم تا افراد متعددی بتوانند از آن استفاده کنند و این احساس در من وجود دارد که اگر آن را به زبان فارسی منتشر کنم به دلیل ابزارهای پردازشی ضعیف بسیاری از مخاطبین را از دست خواهم داد. ما با این دید کنفرانس را در بخش‌های OCR و زبان فارسی و گویش‌ها برگزار کردیم که یکی از کارهای خوب در این زمینه بود و امیدواریم که بتوانیم دوره بعدی آن را هم برگزار کنیم. آزمایشگاهی را نیز در همین زمینه با هدف نزدیک کردن کارهای پژوهشی به کارهای صنعتی و عملیاتی تجهیز کرده‌ایم به نام "آزمایشگاه پردازش خط و زبان فارسی" که امکانات خوبی دارد و امیدواریم بتوانیم در آن پروژه های مناسب را به انجام برسانیم. خوشبختانه فکرمیکنم دانشگاه ما جزو مراکزی است که در زمینه هوش مصنوعی کارهای خوبی انجام داده است.
ما هم از شما و اعضاء فعال دانشگاه سمنان برای تلاشهایی که در این زمینه داشته‌اید سپاسگزاریم و برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

شما می‌توانید برای برقراری ارتباط با جناب آقای دکتر یغمایی از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
f_yaghmaee@semnan.ac.ir

تاریخ مصاحبه : 20 شهریور 1392


کلمات کليدي :

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر اسداله شاه بهرامی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر پدرام پیوندی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای دکتر محمدرضا کرمی  [سه شنبه، 23 مهر ماه ، 1392]
 آقای دکتر علیرضا علایی  [چهارشنبه، 20 شهريور ماه ، 1392]
 آقای دکتر حسین خسروی  [شنبه، 13 آبان ماه ، 1391]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 1
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


اشتراک گذاري مطلب


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.