بازدید کننده میهمان، خوش آمديد!      امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 

اهداف انجمن

عضویت و همکاری

 اعضای هیات موسس و مديره


مجلات مرتبط

انجمن های مرتبط

 جستجو در کنفرانس ها


معرفي محققین

اعضای جدید انجمن


آرشیو کنفرانس ها

شاخه های دانشجویی


واژه گزینی
مناسب ترین واژه معادل Periodogram چیست؟

دوره نما
دوره نگارنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 89

محققین: آقای دکتر اسداله شاه بهرامی
معرفی اساتید و محققینآقای دکتر لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید.
**  اینجانب اسدالله شاه بهرامی هستم. در سال 1367 در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شدم. پروژه کارشناسی‌ام را با جناب آقای دکتر فتحی گذراندم. سال 1372 فارغ‌التحصیل شدم و همان سال در کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی و رباتیک دانشگاه شیراز پذیرفته و در تیر ماه سال 1375 فارغ التحصیل شدم. از شهریور سال 1375  تا سال 1381 عضو هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه گیلان بودم و در سال 1382 برای ادامه تحصیل به کشور هلند، دانشگاه صنعتی دلفت اعزام شدم. در سال 1387 موفق به اخذ مدرک دکترا شدم و یک سال هم برای دوران فوق دکترا کار کردم. در مهرماه 1388 به ایران برگشتم و در دانشگاه گیلان مجدداً مشغول به کار شدم و همراه با سایر دوستان از جمله جناب آقای دکتر مهدوی و آقای دکتر ابراهیمی، کارهای آموزشی و پژوهشی گروه مهندسی کامپیوترکه در سال 1386 تاسیس شده بود را ادامه دادیم. در سال 1390 رشته کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار در گروه راه اندازی گردید. از سال 1389 مسئولیت گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه گیلان را به عهده دارم. درحال ‌حاضر ما در دانشگاه گیلان حدود 550 دانشجو در گرایشهای نرم‌افزار و سخت افزار داریم.
در سال 1388 رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک را در پردیس دانشگاهی گیلان با مساعدت مسئولین محترم دانشگاه و همکاران راه‌اندازی کردیم که کلیه دانشجویان اولین دوره ما فارغ التحصیل شده اند. همچنین گرایش شبکه‌های کامپیوتری را درسال 1390 راه اندازی نمودیم و هم اکنون حدود 110 دانشجو در گرایشهای فوق مشغول به تحصیل هستند. مسئولیت گروه مهندسی فناوری اطلاعات نیز از سال 1388 به عهده اینجانب می باشد.
ما در دانشگاه گیلان در زمینه‌های مختلفی کار میکنیم؛ برخی از این زمینه‌ها  عبارتند از: پردازش سیستم‌های چند رسانه ای شامل تصویر، صدا، و ویدئو، معماری کامپیوتر، معماری‌های قابل پیکربندی مجدد، طراحی سخت افزارهای مخصوص عملیات پردازی تصویر، فشرده سازی اطلاعات. 
پس اینطور که شما فرمودید دانشگاه شما در این زمینه خیلی فعال است.
** در زمینه‌های اشاره شده پردازش چند رسانه‌ای، پردازش سیگنال‌های دیجیتال، پیاده سازی الگوریتم‌ها روی سخت افزار بــله، چون ما در گروه مهندسی برق با همکاران خود از جمله جناب آقای دکتر رضا حسن‌زاده و آقای دکتر منوچهر نحوی آزمایشگاه تحقیقاتی پردازش سیگنال های دیجیتال داریم و دانشجویان کارشناسی ارشد مختلفی در این زمینه ها مشغول به کار می باشند که پذیرفته شدن چهار مقاله از گروه های مهندسی برق و کامپیوتر در کنفرانس امسال دال برفعالیت همکاران ما در دانشگاه گیلان می باشد. که انشا الله بتوانیم این کنفرانس را در سال های اتی در دانشگاه گیلان برگزار کنیم.
مشکل خاصی هم هست که شما در خلال این همه کار مفید با آن مواجه باشید و جلوی پیشرفت دانشگاه شما را در حدی که مدّنظر دارید بگیرد ؟
**  در حال حاضر با گسترش اینترنت، افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی خیر، حتی چون ما در شهرستان هستیم و برخی مشکلات شهرهای بزرگ از جمله ترافیک را نداریم از برخی جنبه‌ها کارکردن شاید راحت‌تر با شد.
آقای دکتر اگر موافقید راجع به صنعت صحبت کنیم ؛ ارتباط دانشگاه و صنعت را چطور میبینید؟ آیا پذیرش‌هایی که در دانشگاه انجام میگیرد و همچنین پروژه‌هایی که برای دانشجویان تعریف میشود واقعاً صنعت را به آن نقطه مطلوب میبرد ؟
**  واقعیت این است که من از سال 1367 که وارد دانشگاه شدم این کلمه "ارتباط با صنعت" را شنیدم؛ که دغدغه مسئولین در آن موقع بود و هم اکنون نیز می باشد، البته موفقیتهای صورت گرفته ولی هنوز جای کار دارد. این مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت نهادینه نشده است. شاید بتوان گفت که نه صنعت و نه دانشگاه پی به این قضیه نبوده اند و یا شاید راهکارهای واضح و مشخص برای این ارتباط تعریف نشده است.
اهداف دانشگاها مشخص می باشد و هدف هر یک از دوره های تحصیلات واضع بیان و نوشته شده است. دانشگاه ها دارای ساختار مشخص و معینی هستند و تقریبآ ساختار دانشگاه های اکثر کشور ها مثل هم میباشد. ولی در مورد صنایع، بحث و ساختار آن مشخص نیست؛ کدام صنعت، صنعت خودروسازی یا صنعت نرم افزار و غیره. به عبارت دیگر ساختارها و نیازمندیهای صنایع بسیار متفاوت میباشد. حال چگونه می توان آن همه ساختارهای مختلف و متفاوت صنایع را با ساختار مشخص دانشگاه ربط داد مسئله مهمی میباشد و نیاز به کارشناسانی دارد که از این سیستم ها آگاهی داشته باشند. البته در این زمینه دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه تاسیس شده و تلاش می کند که این ارتباط را بیشتر کند.
برخی از دانشگا های معتبر اروپا علاوه بر داشتن این دفاتر ارتباط با صنعت، روز های خاصی را در طول ترم در دانشگاه برای افراد متخصص در صنایع اختصاص می دهند. این افراد مشکلات و پروژه های صنایع خود را معرفی می کنند. البته تبلیغات زیادی در دانشگاه صورت میگیرد که اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این سمینارها شرکت کنند، که با برگزاری متناوب این سمینار ها تلاش میشود ارتباط بین افراد متخصص دو طرف را برقرار کنند، و پروژه های دانشجویان جهت دار تعریف شود.
در ایران این ارتباطات کمی برقرار شده اما آنقدر زیاد نیست. شاید در دانشگاه‌های تهران کمی بهتر باشد. در دانشگاه گیلان این جریان شروع شده و بسیاری از همکاران بنده پروژه های را با صنایع و سازمانهای مختلف در دست اجرا دارند. ما تلاش خود را همچنان ادامه میدهیم.
درواقع اعتقاد شما بر این است که بیشتر صنعت باید به دنبال دانشگاه باشد اما درحال حاضر دانشگاه‌های ما به دنبال صنعت هستند!
**  باید هردوی اینها وجود داشته باشد، دفاتر ارتباط با صنعت که در دانشگاه وجود دارد، باید دفاتر ارتباط با دانشگاه نیز در صنایع وجود داشته باشد. این دفاتر باید توانمندیها و مسائل همدیگر را رد بدل کنند. که یک جای مناسب برای برقراری این ارتباط رودررو برگزاری همین کنفرانس ها می باشد.  متاسفانه من در همین کنفرانس جای شرکتهای صنعتی و ساز مانهای مرتبط را خالی میبینم. یک روش برای معرفی توانمندیهای دانشگاه  و ارائه مشکلات و پروژه های موجود در صنایع، برگزاری کنفرانسها می باشد. که این هدف در کنفرانسهای معتبر خارجی تا حدودی فراهم می شود. حتی در این کنفرانسها صنایع مرتبط به عرضه محصولات جدید خود می پردازند و به دنبال مشتری و همکار جدید می باشند. یا اینکه نماینده‌های صنایع در کنفرانسها شرکت می کنند و دنبال موضوعات و افراد متخصص در دانشگاه می گردند. پروژه‌های زیادی در همین کنفرانسها ردّوبدل میشود. واقعیت اینکه یکی از دلایل شرکت من در این کنفرانس علاوه بر ارائه مقاله خود، این بود که بتوانم شرکتها و صنایع مرتبط با موضوعات کنفرانس را ببینم و با پروژه‌ها و محصولات جدید آنها اشنا شوند، اما میبینم که تمام کنفرانس به ارائه مقاله پرداخته میشود و جای صنایع مرتبط کاملاً خالیست، مثل اینکه صنایع مرتبط با این کنفرانس علاقمند به ارتباط با دانشگاه نیستند، یا اینکه هنوز احساس نیاز نکرده اند.
من میخواستم در مورد کنفرانس از شما سوال کنم که خوشبختانه جنابعالی به این مسئله اشاره فرمودید. خیلی وقت شما را نمیگیرم اگر نکته خاصی است که مایلید درمورد آن صحبت بفرمائید و یا نکات بیشتری درمورد کنفرانس مدّنظر دارید درخدمت شما هستیم.
**  کنفرانس خوشبختانه از نظر علمی از سطح خیلی خوبی برخوردار بود و شرکت‌کننده‌های زیادی هم داشت، افراد شرکت کننده از نشست ها، استقبال خیلی خوبی داشتند. اگر در سالهای بعد بتوانیم ارتباط با صنایع مرتبط راا قوی‌تر کنیم به مراتب بهتر خواهد بود.
بابت وقتی که برای مصاحبه با بنده اختصاص دادید سپاسگزارم.
من هم از شما بسیار ممنونم. برای شما و دانشگاه گیلان آرزوی موفقیت‌های چشمگیر را داریم. انشالله که هرسال شاهد برگزاری بهتر کنفرانس‌ها باشیم .

شما می‌توانید سایر اطلاعات در مورد جناب آقای دکتر شاه‌ بهرامی را در این صفحه مشاهده بفرمایید:
http://staff.guilan.ac.ir/shahbahrami/?lg=0

و یا برای برقراری ارتباط با ایشان از این پست الکترونیکی استفاده نمایید:
shahbahrami@guilan.ac.ir
shahbahrami1@yahoo.com


تاریخ مصاحبه : 26 آبان 1390


ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394 توسط admin  چاپ مطلب

 

مرتبط با موضوع :

 خانم دکتر فرح ترکمنی آذر  [يكشنبه، 4 بهمن ماه ، 1394]
 آقای دکتر علی امیری  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر فرزین یغمایی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر محمد زارع چاهوکی  [پنجشنبه، 1 مرداد ماه ، 1394]
 آقای دکتر پدرام پیوندی  [سه شنبه، 27 اسفند ماه ، 1392]
 آقای دکتر محمدرضا کرمی  [سه شنبه، 23 مهر ماه ، 1392]

 
با عرض پوزش : ارائه نظر و پیشنهاد در مورد این مطلب مقدور نیست .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4.5
تعداد آراء: 4


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب


اشتراک گذاري مطلب


صفحه اصلي |  جستجو |  سوالات متداول |  معرفی به دوستان |  مدیر سایت

تمامي حقوق براي انجمن ماشين بينايي و پردازش تصوير ايران محفوظ مي باشد.